Fitnesz témájú cikkek

Terhesség és elhízás

Amikor az anyaság kérdése kerül szóba, az többnyire hangsúlyt kapnak a 35 évnél idősebb nők terhességéhez kapcsolódó kockázatok. Azonban sok nő ebben a korban, különösen azok, akik rendszeresen edzenek

és megfelelően étkeznek, fizikailag és szellemileg tökéletesebb formában vannak , egészségesebbek, kondíciójuk gyakran sokkal jobb, mint a tíz évvel fiatalabb társaiké. Ugyanakkor kevés figyelmet szentelnek a túlzott mértékű zsírfelhalmozódás hatására a terhességre és a gyermek egészségére. Azonban a statisztikai adatok arra figyelmeztetnek, hogy az elhízás ijesztő sebességgel terjed a lányok és fiatal nők körében. Az új kutatások az elhízás és a terhesség kapcsolatának vizsgálatában rendkívüli, figyelmeztető eredményekkel zárultak.

Azoknál a nőknél, akik túlsúlyosan esnek teherbe, gyakrabban lépnek fel különböző rendellenességek, mint a normális testsúllyal rendelkező nőknél. A korábbi vizsgálatok csak a fokozott agy és a gerincvelő rendellenességeit mutatták. Az új eredmények a veszélyeket egyéb szervek esetében is bizonyították. A rendellenesség valószínűsége ugyanakkor nem korlátozódik a teljes elhízásra. Magzati szívhibát és egyéb károkat az orvosok már abban a helyzetben is tapasztaltak, amikor egy nő a fogantatás idején csak csekély túlsúllyal rendelkezett.

1993 és 1997 Dr. Margaret L. Watkinsov vezetésével végzett atlantai kutatásban a CDC (The Centers for Disease Control and Prevention) 600 olyan gyermek anyjával beszélgettek, amelyek valamilyen könnyebb vagy súlyosabb rendellenességgel születtek. Ugyanazokat a kérdéseket 330 egészséges gyermeket szült anyának is feltették. A kutatók a megfigyelt nők testtömegindexét is számításba vették, a fogamzás idején és szüléskor is.

Az eredmények egyértelműek voltak. Azoknál a nőknél, akik elhízottak voltak a fogamzáskor, háromszor gyakoribb volt a spina bifida(nyitott gerinc) előfordulása, több mint háromszor nagyobb volt a hasfalsérülés (köldöksérv) veszélye és a szívhibák kétszer olyan gyakran fordultak elő, mint az optimális testsúllyal rendelkező anyák esetében. A túlsúly (nem az elhízás!) kétszeresére növelte a szívbeteg és egyéb születési rendellenességek esélyét. Az anyák túlsúlya és a magzati károsodások közötti összefüggéseket még nem sikerült teljesen tisztázni

A legvalószínűbb, hogy a túlzott zsír felhalmozódás miatt kialakult metabolikus maladaptáció negatív hatással lehet az embrió fejlődésére. Az elhízott anyák olykor nem diagnosztizált metabolikus szindrómával vagy diabetes mellitus-sal rendelkeznek, ez olyan állapot, ami egyértelműen növeli a születési rendellenességek kockázatát.
Egyes szakértők azért bírálják ezt a tanulmányt, mert az orvosok csak az anyák által szóban közölt információkból és a fogamzás ideje alatti testsúly koncepciójából indulnak ki, amelyek nem feltétlenül pontosak. Dr. Watkins, ugyanakkor azzal érvel, hogy a nők többsége tudat alatt a valódinál magasabb testmagasság értéket és alacsonyabb testsúlyt ad meg. Így a BMI értékek alacsonyabbak, mint a valóságban. Ezért az eredmények nem torzíthatnak jelentősen

Az iparosodott országokban az elhízott gyermekek száma gyorsan növekszik. Az elhízott gyermekek pedig elhízott felnőttekké válnak. Ezért kell a hangsúlyt a megelőzésre fektetni. Ügyeljünk arra, hogy a fogamzás pillanatában testsúlyunk optimális legyen. Azok a fiatal nők, akik túlsúlyosak, amikor komolyan kezdenek a gyermekvállalás gondolatával foglalkozni, lépjenek kapcsolatba egy fitnesz tanácsadóval, hogy az ő szakértelmük segítségével együtt dolgozzanak ki egy testmozgás és diéta programot, hogy képesek legyenek a testömegindexüket hatékonyan csökkenteni.
Az anyává válni készülő nők tudatosítsák, hogy a testsúly nem csupán a saját ügyük! A jelentés teljesen világos: "Az anyák túlsúlya a születendő gyermekre nézve jelentős kockázati tényező". Késő akkor panaszkodni, amikor már beteg gyermeke megszületett. A vágyott gyermek számára akkor kell ideális körülményeket teremteni, amíg arra lehetőség van.

FORRÁS:
McCOOK, A: (2003):Obesity Before Pregnancy UPS Risk of Birth Defects. In.: Reuters Health, Monday, May 5..