Fitnesz témájú cikkek

TÁROGATÁS

A tárogatás igazán sokoldalú és hasznos gyakorlat a nagy mellizom és a deltaizom elülső fejének edzésekor

Ám a maximális hatékonyság és a biztonság érdekében nagyon fontos a helyes végrehajtás:
Feküdj hátadra a padon, a lábak a szőnyegen a váll szélességében vagy kicsit szélesebben, a térd 90 fokos szögben behajlítva. Fej, hát és fenék maradjon a padon. Fogja meg a súlyzókat mindkét kezével, tenyerek egymás felé fordulnak, kezek mellkas felett enyhén hajlított könyökkel.

Vegyen egy mély lélegzetet és tartsa benn a levegőt egyidejűleg a kezeit tárja szét némileg oldalra mozdítva. Mikor a karok a váll szintjét elérik, vagy kissé aláereszkednek, fordítsa meg a mozgásirányt, vagyis a karokat küldje vissza függőleges helyzetbe, és lélegezzen ki. Egy pillanatig lazítson, majd ismételje meg.

Ebben a gyakorlatban a kar merőleges felső helyzetből indul ki oldalra, a törzs körül félkört leírva. A tárogatás során nagyon fontos a helyes légzésritmus betartása. Belégzéskor benntartva a levegőt a mellkas kiszélesedik és megszilárdul, megfelelő alapot szolgáltatva a húzóerő kifejtéséhez. Ha a mellkas nem lenne szilárd, ekkora erőt nem lehetne kifejteni. Másoknál ez adhat okot a gyakorlat esetlen kivitelezésére.

Mivel mindkét mozdulatot –felfelé és lefelé- kontrolláltan és szilárd mellkassal végezzük, kivitelezéskor a lélegzetet visszatartjuk. De amint túljutottunk a legnehezebb fázison, az emelésen, elkezdheti a kilégzést, vagy erőteljesen fújja ki, hogy felszabaduljon a nyomás a mellkasból.

A légzés visszatartása a gyakorlat legnehezebb fázisában még egy fontos célt szolgál: erősebbé és keményebbé tesz.