Fitnesz témájú cikkek

MILYENNEK LÁTJUK ÖNMAGUNKAT?

Mire gondol, amikor tükörbe néz? Ha egy kirakatban észreveszi a tükörépét, mi az első gondolata?

Indokolt büszkeséget és elégedettséget érez, vagy inkább ingerülten arra gondol: "Túl alacsony, vékony , kövér , aszimmetrikus  vagyok.”? Az jár a fejében, hogy lehetne karcsúbb és izmosabb, hogy a testével valamit kezdeni kéne?

Nem sokan elégedettek maradéktalanul a külsejükkel, nagyjából mindenki tisztában van a gyengeségével, és időről-időre merész tervekkel áll elő, majd elfelejti azokat. A külsőnkkel való elégedetlenség alapvető motiváció a változtatásra, döntő erő, amely  kiemel bennünket a kényelmes székből, és elküld a helyi konditerembe. Ebből a szempontból az elégedetlenség pozitív tényező, energiát szabadít fel a lépéseinkhez. Az elégedetlenségnek csak akkor van értelme, ha a megfelelő korrekciós viselkedést idéz elő!

Ez azonban csapda is lehet. Van, akinek sok javítanivalója lenne, mégis alapvetően elégedett külsejével. Odaadóan foglalkozik életének többi fontos aspektusával, mint például a tanulás, a munka vagy a család. Más emberek egészen „normális” külsővel rendelkeznek, vagy talán még attól is „jobban sikerültek” mégis szubjektíven érzékelt gyengeségeikkel olyan intenzíven foglalkoznak, hogy  az jelentős mértékben befolyásolja egész életüket és lelki egyensúlyukat. Saját magukat fosztják meg az élet örömétől. Általában teljesen feleslegesen! Hisz mindenki tudja: "Senki sem tökéletes!"

Milyen a testünkhöz való viszonyunk? Talán az alábbi kérések segíthetnek eldönteni:

KÉRDÉSIGENNEM
Elutasította már barátai meghívását pl. az uszodába, csak azért mert fürdőruhában kellett volna megjelennie?  
Már kevés étel elfogyasztása is lelkiismeret furdalást kelt Önben? Azt gondolja „ettől hízni fogok”?  
Szenved a gondolattól, hogy teste nem elég vékony, feszes, nem elég vonzó?  
Aggasztja, hogy nem elég erős vagy izmos?  
Van olyan ruhája, amit azért nem visel, mert abban kövérebbnek látszik?  
Szokott rosszkedvű lenni csak azért, mert a teste nem elég „jó”?  
Érezte már valaha intenzíven azt, hogy teste egyáltalán nem tetszik önnek?  
Szeretne valamit megváltoztatni a testén?  
Összehasonlítja magát másokkal és aggódott amiatt, hogy mindig ön jön ki rosszabbul az összehasonlításból?  

Válaszoljon a kérdésekre őszintén, nyugalomban. Amennyiben több, mint három kérdésre volt a válasza „igen”, a testéhez negatívan viszonyul. Ez még önmagában nem jelent bajt. Erőt és energiát adhat arra, hogy megtegye a változáshoz szükséges első lépéseket.  A másik oldalon viszont az elégedetlenség hosszú távon erősen negatív befolyást fejthet ki lelki egészségére, vagy a diszmorfofóbia egyik vállfajához vezethet (pl. mentális anorexia,bulímia). Ha komolyan gondolja, hogy itt az ideje tenni valamit a javulás érdekében, kezdjen el erősíteni. Amennyiben ezen a területen kevés tapasztalattal rendelkezik, kifizetődő lehet kapcsolatba lépni egy személyi trénerrel.