Fitnesz témájú cikkek

Influenza és kiegészítők!

Az influenzát gyakran alul vagy túlértékeljük, tüneteit gyakran tévesztjük össze a megfázás tüneteivel.

Az influenza lehet a vírusfertőzés megnyilvánulása, de a legyengült immunrendszeré is. Saját tapasztalatból tudom, hogy amikor „minden rendben” (rendszeresen edzek, elkerül a stressz, jól alszom és megfelelően étkezem –bárcsak ez lenne a napirendem!) az influenzavírus tombolhat ahogy csak bír, engem nem dönt le lábról! Azt már biztosan tudják, hogy a wellneszben a legtöbb esetben nem a gyógyulás, hanem a hatékony megelőzés kerül szóba.

Mi az az influenza?

Nem minden felső légúti betegség influenza, bár a tünetek hasonlóak. Általában az akut légzőszervi megbetegedéseket, amelyeket általános fáradtság, izomfájdalom , fejfájás és hőemelkedés vagy láz kísér, influenzának nevezzük. Az, hogy a légúti nehézségek (nátha, köhögés, kellemetlen érzés a torokban) általában dominálnak, arra a tévútra vezet bennünket, hogy alábecsüljük a többi tünetet. Az influenzát tévesen megfázásnak tekintjük, gondolva hogy napokon belül megoldódik. Ez hiba! A rosszul kezelt és vagy átvészelt influenzát ( akut légzőszervi vírus) szövődmények kísérhetik, amelyekkel még néhány héten vagy hónapon át küzdhetünk (tüdőgyulladás, hörghurut, középfül fertőzések, stb)!

Univerzális fegyver– táplálkozás

Emlékeztetésül, a táplálkozási sztereotípiák, a zsír és cukor többlet, energia bevitel és leadás közti egyenlőtlenségek negatívan hatnak az immunrendszerre. Előfordult már önnel, hogy influenzás időkben valamilyen összejövetel alkalmával több ételt, alkoholt fogyasztott, sokat cigarettázott (aktívan vagy akár passzívan)? És ezután kedvetlenül észlelte, ahogy lassan leteríti a vírus? És ekkor, érezve a kiszolgáltatottságot hirtelen nagy mennyiségű C-vitamint „lapátolt be” forró, citromos tea kíséretében?

Ugyanakkor, ha az influenza szezonjában napi 200-500mg C vitamint fogyasztott volna, cinkkel kombinálva (kb. 10mg naponta), elkerülné a hirtelen hőmérsékletingadozásokat és ügyelne fizikai, kondíciójára, máris eleget tett volna a megelőzés érdekében.

A cink sói lerövidítik a respirációs megbetegedések folyamatát

Megfázások alkalmával a zink glükonát tabletták felére csökkenthetik a betegség lezajlásának idejét.

Ezt bizonyítja egy amerikai tanulmány, amely egy kórházi alkalmazottakon végzett (Celveland Clinic) kutatás eredményeit foglalja össze. Minden kísérleti személyen az influenza egyértelmű jelei mutatkoztak, 24 órával a kísérlet kezdete előtt. A megfigyelt személyeket két csoportra osztották. Az egyik csoport tagjai cink-glükonát tartalmú tablettákat kapott, a másik csoport tagjai identikus külsejű, ám kalciumtartalmú tablettákat szedtek (placebo = hatástalan helyettesítő). Mindkét csoport egyformán adagolással szedte a számára kirendelt készítményt.

A tanulmány eredménye azt mutatta, hogy a cink tartalmú kiegészítőt szedő csoport minden tagja átlagban négy nap alatt meggyógyult, míg a placebo csoport kétszer annyi ideig szenvedett a tünetektől. A köhögés, rekedtség, fejfájás, kellemetlen érzés a torokban, nátha az első csoportban könnyebb formában jelentkezett. (Annals of Internal Medicine, 7, 1996).

A szakmai folyóirat másik számában( Annals of Internal Medicine2000, 133, 245) egy másik kísérletet mutatnak be, amely a cink gyógyító hatását bizonyítja. A Wayne State University-n dolgozó Dr. A.S Prasad 50 náthás személynek adagolt 12.8 mg cink-oktan-t, és ezek a személyek 4.5 nap alatt gyógyultak meg, míg a cinket nem szedő kontroll csoport tünetei 8 napig fennálltak. Az eldugult orr és a köhögés két nap alatt szűnt meg az első csoportnál, a másik csoport pedig 6 napon át szenvedett ezektől.

Jó tanács

A cink elengedhetetlen a T-típusú fehérvérsejtek működéséhez, amelyek a szervezetbe betörő baktériumok és a vírusok ellen veszik fel a harcot. A C-vitamin épp ilyen fontos az immunrendszer számára.

Támogatja a fehérvérsejtek előállítását, amelyek a megfázás és a fertőzések elleni küzdelemben segítenek.

A lassan, nyálkahártyán oldódó szőlőcukortartalmú cink és C-vitamin pasztillák hatékonyan szívódnak fel, éppen ott kifejtve az elsődleges hatást, ahol ezekre szükség van.

Ha a cink tartalmú készítményt hagyjuk lassan a nyelv alatt feloldódni, a nyálkahártya ellenállóképességét is megerősítjük annyira, hogy képes lesz ellenállni a téli időszakban támadó vírusoknak. Amikor azt érezzük, hogy „valami bújkál bennünk” a cink pasztillákkal teljesen meg lehet állítani a kezdődő megbetegedést, kombináljuk ezt C-vitaminnal.

Mindkét hatóanyag, a C-vitamin és cink befolyásolja az immunrendszert, javítja a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenállóképességét. A két elem kombinációja együttesen erősebb hatást fejt ki, mint külön-külön (szinergikus hatás)

szöveg Ing. IVAN MACH, CSc.