Napjaink fő "gyilkosai" az úgynevezett krónikus, nem fertőző betegségek. Éveken, évtizedeken át tudunk élni velük, mielőtt végeznek velünk. Azonban az életminőséget jelentősen csökkentik és meghosszabbítják a fájdalmat és a szenvedést.
A fertőző betegségeket nehéz elkerülni. A leggyakrabban valamilyen módon kiszolgáltatott célcsoportot támadnak meg, kisebb gyermekeket, az időseket, a szívbetegeket vagy terhes nőket. Azonban a teljesen egészséges embereket is veszélyeztethetik, károsíthatják a szívet, a veséket és más létfontosságú szerveket. Ellenálló képességünket a fertőző betegségek megelőzésének fokozására, több módon, például helyesen alkalmazott táplálék-kiegészítőkkel, különösen megfelelő C-vitamin-fogyasztással is befolyásolhatjuk.
De hogyan védezzünk a krónikus betegségek ellen? A fellépésük általában fokozatos, észrevétlen, alattomos. Ha megadjuk magunkat a modern élet kísértésének, akkor a testünket olyan hatásoknak, tesszük ki, amelyekre genetikailag nincs felkészítve. Mindazonáltal a szervezet megpróbálja helyrehozni a sorsát. Kihasználva a biztonsági rést, amely, bár a rövid távú problémával foglalkozik, hosszú távon nem hoz megoldást, és testünk továbbra is ki van téve a veszélynek. A maladaptáció tipikus eredménye az úgynevezett "metabolikus szindróma", az anyagcserében lezajló változások szövevénye, ami szívbetegségeket és a korai halált idézhet elő. Ettől a szindrómától az USA-bana 60 év feletti korosztálynak több mint 45%-a szenved.
A mai ismeretek alapján a szakértők összeállították az égészség megőrzését szolgáló lépések rangsorát.
- Tilos a dohányfogyasztás, bármilyen formában – a dohányzás még mindig az idő előtti elhalálozás egyik fő oka
- A rendszeres fizikai aktivitás - a mozgás millió éven át kötelező volt, napjainkban tudatosan szükséges az életünkbe besorolni. Az elkövetkező években a dohányzást, mint leggyakoribb korai halálokot a mozgásszegény életmód váltja fel.
- Az egészséges étkezés - bár az egészséges táplálkozás alapelveit általában mindenki ismeri, a legtöbb ember nem tartja tiszteletben. Hosszú távon csökkentett gyümölcs-és zöldségféle fogyasztás a jellemző, valamint a lakosság nagy része túl sok energiát vesz fel. Az étkezés területén tudjuk mit kéne tennünk, többnyire mégsem tesszük azt.
- Alkoholt ésszel fogyasszunk- mérsékelt bor-, sör- vagy akár kemény alkoholfogyasztás nem árthat, sőt jótékony hatása is bizonyítható. A problémát a „mérsékelt alkoholfogyasztás” kifejezés értelmezése okozhat, a határt a mérsékelt és a túlzott között nem egyszerű megjelölni. Mi több, az alkohol könnyen okoz függőséget
- Kerüljük a drogok és gyógyszerek használatát – a gyógyszereknek életünkben megvan a legitim helyük. Az elmúlt évtizedben azonban egyre inkább előtérbe került a problémák pirulákkal való kezelése. Az egészségügyi problémákat azonban jobb megelőzni – egészséges étrenddel és aktív életstílussal. Az intelligens emberek eszköztárában a drogoknak semmi keresnivalója nincsen.
- Szexuális életünk legyen biztonságos - a nemi aktus ne legyen az unalom elűzésének szórakoztató eszköze. Váljon szociális elkötelezettségeink részévé, és maradjon stabil határok között
- Utazás során használjon biztonsági övet – az elmúlt 50 évben az országutak forgalma hihetetlenül sűrűvé vált. Utainkon más európai országokhoz képest hazánkban évente hatszor több haláleset fordul elő.
- Használjuk ki a megelőző vizsgálatokat – minden betegségre érvényes, hogy minél korábban kezdik a kezelést, annál nagyobb a teljes gyógyulás valószínűsége. A kor előrehaladtával a megelőző feladatok szerepe egyre jelentősebbé válik.
A felsorolt lépések elcsépeltnek tűnhetnek. Gondolkozzunk el azon, és valljuk be becsületesen, mennyit tartunk be ezekből. A problémák megelőzése sokkal hatékonyabb, mint azok kezelése.