A rendszeres terhelés csökkenti a betegségek kialakulásának gyakoriságát és jelentősen növeli az életszínvonalat. Azonban ma is gyakran vitatott kérdés, hogy az idősebb korban kezdett tornának is szerepe van az életkor kitolásában. Erre a kérdésre keresték a választ az USA-beli betegség kontroll centrumban (CDC).
Atlantában Dr. Edward W.Gregg 12,5 éven keresztül figyelt meg 7500 nőt, a mozgás és az egészségszínvonal közötti összefüggésre koncentrálva. A rendszeres és rendszertelen mozgást, aktív tevékenységeket is pontosan feljegyezték. A kutatók számára az egészségügyi bejegyzéseikhez is teljes hozzáférést biztosítottak.
A megfigyelt összefüggések több mint meggyőzőek. Azoknál a hölgyeknél, akik az előzetes konzultációk alapján megnövelték az aktív tevékenységeik számát, bizonyíthatóan csökkent a szívbetegségek kialakulásának kockázata,36%-kal, a rák kialakulásának kockázata 51%-kal azokhoz képest, akik mozgásszegény életmódot folytattak. Az elhalálozás valószínűsége megdöbbentő 48%-kos csökkenést mutatott mindkét betegség esetében. Jelentősen csökkent a környezete segítségére, önellátó képtelenségre szoruló egyének száma. Azt a hipotézist is sikerült bizonyítani, mely szerint a változókor után elkezdett testedzés is hozzájárul az életszínvonal javulásához.
Érdekes eredményt kaptak a 75 évnél idősebb nők elkülönített csoportjának megfigyelése. Itt is pozitívumot mutat a mozgásmennyiség növelése, ám a különbség sokkal kevésbé jelentős, mint a tíz évvel fiatalabb hölgyek esetében. Ez azt jelzi, hogy a csökkenő fizikai képességek miatt választható csökkentett intenzitású fizikai aktivitás jelentősen csökkenti az egészségre kifejtett pozitív hatás mértékét. Minél korábban kezdik el a hölgyek az egészségük támogatását a mozgással, annál pozitívabba az elérhető hatás. A nők tovább élnek a férfiaknál, ezért az egészségükkel többet, hosszabb ideig szükséges törődniük. Hiszen a változó korba kerülő nők többségének még az életének harmada, vagy akár fele hátravan. Arról, hogy ezt az időt kerekesszékben, vagy a családja körében aktívan tölti, leginkább a választott, mozgásszegény vagy aktív életmód dönt. Az egészség megőrzésének kulcsa ez esetben a sacropenia (öregedést kísérő izomvesztés) lassítása vagy megállítása.
Ideális mozgásforma minden életkorban az erősítés. Az oly gyakran ajánlott gyaloglás és más aerob tevékenységek hatása a sacropenia folyamatára az erősítéshez viszonyítva elenyésző. Az izomvesztés megelőzése, esetleg erősebb izomzat kialakítása szempontjából a súlyzós edzés ideális választás. Ebben az életkorban azonban feltétlenül szükséges, hogy testreszabott legyen, hogy éppen az egyén problémáit segítsen kiküszöbölni, és tekintettel kell lennie az edzést folytató személy egészségi állapotára. Ezért ajánlatos tapasztalt, rátermett személyi edző segítségét igénybe venni.
Forrás: Journal of the American Medical Association 2003;289:2379-2386.