Fitnesz témájú cikkek

CSONTSŰRŰSÉG ÉS MENOPAUZA

Ahogy öregszünk, a szervek és szervrendszereink állapota romlik. Ez egy természetes folyamat, amit nem lehet megállítani. Azonban befolyásolhatjuk, gyakran igen jelentős mértékben.

Erről tanúskodnak ékesszólóan azok az eredmények, amelyeket kutatók hosszú távú, 60 éves vizsgálatokkal bizonyítanak, melynek során a térdizületek extenzorainak erejét (m.quadriceps femoris) tanulmányozták , rendszeresen erősítő és fizikailag inaktív személyek esetében. Az erősítő egyének izomereje 80 évesen akkora volt, mint az inaktív személyek abszolút értékei 30 évesen. Bármely józan gondolkodású személy képes lesz kitalálni, hogy ez a különbség hogyan érinti a vizsgált személyek életminőségét, különösen az időskorban.

Az izomerő nem csak egy jelentéktelen adminisztrációs elem, ami csak kíváncsi tudósokat és orvosokat érdekel. Mindenkinek figyelmet kell szentelni rá. Tanulmányok mutatták ki nők esetében az összefüggést az izomerő és bazális metabolizmus értékei között (Kvapilík, 1978). Más szóval, minél gyengébb a nők izomzata, annál kevesebb energiát képes kifejteni nyugalmi állapotban. Minél kevesebb energiát fejtünk ki, annál több raktározódik el a zsír állományban. Az erős izmok az elhízás megelőzésének legjobb eszközei. Ha ellenőrizni akarjuk a zsírtartalékok szintjét, akkor elsősorban az izomszövet mennyiségét szükséges ellenőriznünk.

Az izmok a csontokhoz csatolódnak. Minél erősebbek az izmok, annál erősebb kötést képeznek és annál szilárdabban tartja a csontozatot. Ha az izom gyengébb, kevésbé kemények a csontok is. A gyenge csont könnyebben törik, mint az erős. A törött csont jelentős egészségügyi kockázatot is jelent. Korlátozza a mobilitást, tovább gyorsul az izomerő veszteség. A teljesítmény és az erőnlét a csonttörések következtében vészesen gyorsul. Ez egy káros ördögi kör.
2001 decemberében a JAMA (Journal of American Medical Association) szakfolyóiratban ezt a figyelmeztetést publikálták: " Az amerikai menopauza utáni korban levő nők majdnem fele nem diagnosztizált, veszélyesen lecsökkent csont sűrűséggel rendelkezik, valamint az orvosok nem alkalmazzák a legjobb a jelenlegi gyakorlati eredményeket a csontok egészségének felmérésére, és nem figyelmeztetik a betegeket a csontritkulás veszélyére" . A cikk alapja az a kutatás, amely több mint 200 000, 50 évnél idősebb nőt vizsgál. Az orvosok csak a nők 39,6%- mutattak ki osteopeniát és 7,2% oszteoporózist. Ugyanakkor a csonttörés valószínűségét a csontritkulás több mint négyszeresére növeli, az osteopenia pedig 1,8-szorosára.

Ha szeretné pozitívan befolyásolni a csontok állapotát, javasoljuk , vezesse be az erősítést. Ez a csontok megerősítéséhez szükséges anyagok belső igényét is emeli. Ha a kalciumot és egyéb csonterősítő anyagot fogyaszt, de nem növeli az irántuk kialakult belső kereslet, ezeket az étrendkiegészítőket feleslegesen juttatja be. Ez feleslegesen kidobott pénzt és a szervezet felesleges elemekkel való magasabb terhelését jelenti.

Ha az erősítés újdonság ön számára,  forduljon  minőségi fitnesz tanácsadóhoz, hogy együttműködve próbálják ki az egyes programokat. A szakértői segítségbe való befektetés szép alak, nagyobb teljesítmény és egészség formájában térül meg.

FORRÁS:
JAMA, 2001, 286, 2815-2822.
KVAPILÍK, J. (1978): Žena a sport. Praha, Olympia.